fbpx

Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Sertifikası ne işe yarar?

N

Manevi Danışman ve Rehber kimdir?

Manevi Danışmanlık ve Rehberlik hem dünyada hem de ülkemizde resmi olarak tanınan saygın bir meslek ve bilimsel araştırma alanıdır.

Manevi Danışmanlık ve Rehberlik alanını genel olarak;  “Yetkisi dâhilinde ve tanımlanmış görev talimatlarına göre; farklı yaşam dönemlerindeki bireylerin din veya maneviyatla ilişkilendirdiği sorunlarıyla başa çıkma süreçlerinde bütüncül bir yaklaşımla modern danışma teknikleri ile dinî ve manevi yöntemleri birlikte kullanan; problemi konusunda danışanların hedeflerine ulaşmalarını sağlamak maksadıyla bireyle ve grupla manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerini sunan ve mesleki gelişim faaliyetlerini yürüten nitelikli kişidir” şeklinde tarif edebiliriz.

Niçin manevi danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır?

Modern hayatla birlikte özellikle üretim biçimlerinin değişmesi, para ve tüketimin hayat içinde ağırlığının artmasıyla beraber insanın olgunluk arayışı ve manevi yönden yetkinleşme çabaları sekteye uğramıştır. Modern yaşam insanı kendi içine dönmekten ve kendi ruhunda kemal aramaktan alıkoymaktadır. Hayatın tek boyutlu ifadesi, bireyi büyük bir yalnızlığa ve kendisinin manevi varlığına yabancılaşmaya sürüklemektedir. Ayrıca modern yaşamda aile içi çatışma alanları, ölüm, yaşlılık, hastalık, suç ve hapishane gibi sorunlar klasik toplumda olduğundan çok farklı mahiyette zuhur etmektedir.

Manevi danışman modern bireyin hayatında dönüm noktaları olan evlilik, ölüm, hastalık, hükümlülük, yaşlılık ve öğrencilik gibi durumlarda karşılaşılan anlam arayışına, yalnızlaşmaya ve acı ile baş edebilmeye yardımcı olmaktadır. Manevi danışman, bu kritik dönemlerde ortaya çıkan manevi ve ruhsal problemlere, manevi ve dinî kaynaklardan faydalanarak danışanın da aktif katıldığı bireysel sağaltım yoluyla çözümler arar. Sadece seküler bilgi kaynaklarından yararlanılarak icra edilen psikolojik danışmanlıktan en önemli farkı, psikoloji birikimine de sahip olarak hayatı anlamlandırmada ve söz konusu sorunlarla baş etmede dinî ve manevi kaynakların da istihdam edilmesidir.

Manevi Danışman ve Rehber ne iş yapar? 

Manevi danışman modern bireyin hayatında dönüm noktaları olan evlilik, ölüm, hastalık, hükümlülük, yaşlılık ve öğrencilik gibi durumlarda karşılaşılan anlam arayışına, yalnızlaşmaya ve acı ile baş edebilmeye yardımcı olmaktadır.

  • Din hizmetleri uzmanı veya dört yıllık dinî yüksekokul mezunu Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım veya bu yönde kendisini geliştirmek isteyen herkes.
  • Gençlik hizmetleri
  • Hükümlü ve tutuklulara yönelik hizmetler
  • Sağlık tesisleri
  • Engellilere yönelik hizmetler
  • Bağımlılıkla mücadeleye yönelik hizmetler
  • Göçmenlere yönelik hizmetler

Manevi Danışman ve Rehberlik eğitim ve sertifika programına nasıl katılabilirim?

İnternet sitemiz üzerinden online olarak başvurabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya kanalları üzerinden de bizlere başvuru yapmanız mümkündür.

 

Bir cevap yazın

#iguru_carousel_66912988b0373 .slick-arrow {border-color: #00bda6;background-color: #ff6d34;box-shadow: 0px 0px 0px 0px rgba(0,0,0,0);}#iguru_carousel_66912988b0373 .slick-arrow:after {color: #ffffff;}#iguru_carousel_66912988b0373 .slick-arrow:hover {background-color: #ff6d34;box-shadow: 0px 0px 0px 0px rgba(0,0,0,0);}#iguru_carousel_66912988b0373 .slick-arrow:hover:after {color: #ffffff;}#iguru_carousel_66912988b0373 .slick-arrow:hover:before {opacity: 0;}#iguru_soc_icon_wrap_66912988b76eb a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_66912988b76eb a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_66912988b76eb a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_66912988b76eb a:hover{ color: #ffffff; }
Ön Başvuru

Formunuz bize ulaştığında en kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Görüşmek dileğiyle :)

X
Ön Başvuru Formu