fbpx

Kabin Memurunun Sahip Olması Gereken Nitelikler

Kabin Memurunun Sahip Olması Gereken Nitelikler

Kabin Memurları, yolcularla bire bir iletişim içerisinde oldukları için oldukça dikkatli ve özverili davranmalıdır. Yolcu memnuniyetinin sağlanması için hostesin güler yüzlü olması ve iletişim becerisinin yüksek olması gerekmektedir. Oldukça sabırlı bir kişiliğe sahip olunması beklenen bu meslekte çeşitli nitelikler de aranmaktadır. Bu nitelikler şu şekildedir:

Öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma ve en az lise mezunu olma şartı aranmaktadır.

Yine belirli eğitim niteliklerine sahip olma şartı aranmaktadır ve hostes olacak kişilerin en az bir yabancı dil bilmesi gerekmektedir.

Kabin Memuru olunacak havayolu firmasının istediği şehirde yaşama şartının kabul edilmesi gerekmektedir.

Herhangi bir suçtan sabıkası bulunmamış olması gerekmektedir. Adli sicil kaydı temiz olmalıdır.

Boy aralığının 160 cm ve 180 cm aralığında olması gerekmektedir. Kilonun da boyla orantılı olması ve ideal kiloda olması şartı bulunmaktadır.

Havaalanının daha önceden belirlediği bir kurumdan alınan sağlık ve fiziki yeterlilik raporunun olumlu olması gerekmektedir.

Daha önce herhangi bir havayolu şirketinden disiplin cezası alınmamış olması şartı aranmaktadır.

Yaş ve medeni durum kriteri, başvurulan havayolu şirketine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bu konuda belirli bir standart söz konusu değildir.

Yolcularla bire bir iletişim halinde olunduğu için havayolu şirketinin belirlediği giyim kurallarına uyulması gerekmektedir. Her zaman kişisel bakıma ve dış görünüşe önem gösterilmelidir.

Yolcularla iletişim kurabilmek ve ihtiyaçları olduğu durumlarda onlara yardımcı olabilmek gerekmektedir. Geliştirilmiş iletişim becerileri yolcuları ikna edebilmek için çok önemlidir. Yani iyi bir hosteste aranan en önemli kişisel özellik iletişim becerisinin yüksek olmasıdır

Kabin Memuru Avantajları

Yer hostesi ve Kabin Memuru(Hostes) olmak üzere havalimanlarında iki tür hostes bulunmaktadır. Yer hostesi, uçağa binene kadarki düzenlemeleri yapar. Yolcuları yönlendirir, uçakların iniş-kalkışını kontrol eder. Kabin Memuru ise uçak içerisinde yolculara servis hizmeti yapar. Kabin Memuru, sadece iyi bir kariyer sahibi olmakla kalmaz, ülkenin ve dünyanın dört bir yanını gezerek yeni deneyimler elde etme imkânına sahip olur. Yolculuklar esnasında tanıştığı insanlardan pek çok şey öğrenebilir. Bu yönleriyle bakıldığında avantajları oldukça fazla olan bir meslektir. Bunun yanında;

 

Pek çok ülkeyi, kültürü, insanı tanımak,

Mesleğin insan ilişkilerini, empati yeteneğini geliştirmesi,

Zorluklarla daha kolay başa çıkmayı, pratik düşünmeyi öğretmesi,

Hayat deneyimi kazandırması, insanları daha iyi tanıma imkanı vermesi,

Gözlem yeteneğini arttırması

İnsanlarla etkili iletişim kurabilme

Stres yönetimi yapabilme, gibi avantajları da mevcuttur.

Uzaktan Eğitim ile Kabin Memuru Olabilirsiniz

Havacılık sektörünün tüm firmaları bünyesinde; hem teorik hem de uygulamalı olarak hosteslik eğitimi almış, alanında bilgisi tam, her türlü duruma karşı hazırlıklı ve taşıdığı sorumluluğu bilen personelinin bulunmasını son derece önemsemektedir. Bizde bu bilincin ve sorumluluğun farkında, “Kariyeronline Eğitim” olarak; Sivil Havacılık mevzuatına uygun, nitelik, etkinlik, emniyet ve standardizasyonu ön planda tutan bir anlayışla, Sivil Havacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu eğitimli personel yetiştirme görevini üstlenmiş bulunmaktayız. Alanında uzman eğitmenlerle hosteslik eğitimi, yine alanında uzman eğitmenlerle havacılık İngilizcesi eğitimleri online olarak uzaktan eğitim ile mesleki eğitimlerine destek olunacaktır.

Kişinin teorik olarak mesleki bilgisi tam anlamıyla donanımlı hale gelecek ve mesleki yeterlilik sınavına da hazır duruma gelecektir. Bu programın amacı; havacılık kültürünü bilen, temel emniyet usullerini öğrenmiş, etkili iletişim becerilerine sahip, müşteri ilişkileri kuvvetli, problem çözebilen, operasyon faaliyetlerine hâkim Kabin Memuru yetiştirmektir. Eğitimlerini uzman eğitim kadromuzdan alan her kursiyer belgesini almadan önce bir sınava tabi tutulacak ve sınavdan başarılı olduğu takdirde belgesini almaya hak kazanacaktır. Sizde programa kayıt oluşturarak ve eğitimleriniz tamamlayarak Kabin Memuru olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

#iguru_soc_icon_wrap_6649c298c7806 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_6649c298c7806 a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_6649c298c7806 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_6649c298c7806 a:hover{ color: #ffffff; }
Ön Başvuru

X
Ön Başvuru Formu